درباره الیاف آکریلیک

الیاف آکریلیک فرش ماشینی را بهتر بشناسید

الیاف آکریلیک فرش ماشینی ، موضوعی است که در ادامه به آن پرداخته ایم تا شما را به طور مختصر و مفید با این الیاف مفید آشنا کنیم تا هنگام شنیدن و مواجه شدن با نام این الیاف ، اطلاعات کافی داشته باشید .

چون در زمینه فرش ممکن است خیلی به دردتان بخورد .

الیاف که در فرش ماشینی مورد استفاده قرار می گیرند ، الیاف مصنوعی هستند .

الیاف در دنیای واقعی به دو دسته مصنوعی و طبیعی دسته بندی می شوند .

الیاف طبیعی شامل پشم ، کرک ، ابریشم ، پنبه و غیره می باشد که کیفیت فوق العاده ای دارند و قیمت آن ها نیز نسبتا بالا است . این الیاف با ریسیدن حیوانات و یا پیله ابریشم و حتی گیاهان به دست می آید و هیچ ضرری برای انسان ها ندارند . البته این الیاف تا حدودی نسبت به استفاده کم یاب هستند .

الیاف مصنوعی شامل الیاف آکریلیک ، ابریشم مصنوعی یا پلی استر ، پلی پروپیلین ، ویسکوز ، اسپاندکس ، کس و غیره می باشد که به مراتب کیفیت کم تری نسبت به الیاف طبیعی دارند .

این الیاف در کارخانه های صنعتی با استفاده از فرآیند های شیمیایی تشکیل می شوند . بنا بر این واضح است که الیاف مصنوعی قیمتی کم تر از الیاف طبیعی خواهند داشت .

از بین الیاف مصنوعی بهترین الیاف که برای نخ خاب می تواند بهره گیری شود ، همانطور که شاید شنیده باشید ، الیاف آکریلیک است .

الیاف اکریلیک الیاف مصنوعی هستند که از پلیمری به نام پلی آکریلو نیتریل ( polyacrylonitrile ) ساخته شده است . پلی آکریلو نیتریل ، پلیمری است که وزن مولکولی تقریبا 100,000 را دارا است و از حدودا 1900 واد مونومر تشکیل شده است . همانطور که شاید بهتر بدانید پلیمر از ترکیب مونومر ها به وجود می آید .

به طور استاندارد الیاف آکریلیک باید از حداقل 85% مونومر اکریلو نیتریل تشکیل شده باشد .

شرکت DOW یا DuPont آمریکا اولین الیاف آکریلیک را برای مصارف صنعتی در سال 1941 عرضه کرد و نام تجاری آن را اورلن ( Orlon) نامید .

این تولیدات در اواسط دهه 1940 گسترش پیدا کرد اما تاقبل از دهه 1950 مقدار زیادی از آن به تولید نرسید .

الیاف آکریلیک گرم و مقاوم هستند . بنابر این بیشتر از این الیاف در جهت تولید ژاکت و لباس های ورزشی استفاده می شود . اما در موارد بسیاری نیز برای آستر دوزی و تودوزی فرش ماشینی ، چکمه ، پارچه و دستکش مورد استفاده قرار می گیرد .

این فیبر مصنوعی ابتدا به صورت یک تار ( فیلامنت ) تولید می شود . سپس به طور عمده به قطعات کوچکتری تبدیل می شوند که شبیه به موهای پشمی هستند و سپس به دور نخ پیچیده می شوند .

برای بهره وری بهتر الیاف آکریلیک در فرش ماشینی ، آن ها را طی فرآیندی به نام هیت ست قرار می دهند . فرآیندی که در ان الیاف مورد نظر بعد از ریسیده شدن با بخار و دمای بالا تثبیت می شوند تا کارایی ، مقاومت و دوام بیشتری پیدا کنند .

مزایای هیت ست کردن الیاف :

• در فرش هایی که الیاف هیت ست به کار گرفته می شود پرزدهی به شدت کاهش می یابد .
• پاخور راحت تری در فرش ها به وجود می آید .
• استحکام بیشتر و پارگی کم تر حین بافت را موجب می شود .
• مقاومت در برابر گرد و غبار ، خاک و آلودگی از ویژگی های بارز الیاف هیت ست شده است .
• احتمال رنگ دادن و رنگ رفتگی الیاف کاهش می یابد .
• و غیره .

ویژگی های فرش هیت ست

هم چنین بهتر است که دو نکته را بدانید :

خیلی ها می پرسند که الیاف ترک چه الیافی هستند ؟

باید بگوییم که الیاف ترک همان الیاف آکریلیکی هستند که دو بار متوالی هیت ست شده اند و کیفیت بسیار خوبی هم دارند و در فرش های ماشینی 1200 شانه و 1500 شانه هم ممکن است مورد استفاده قرار گیرند .

و نام خارجی که در بسیاری از فروشگاه های اینترنتی و یا واقعی ممکن است بشنوید نخ برایت است ، اما نخ برایت چیست آیا بهتر از الیاف آکریلیک است ؟

نخ های سوپر برایت یا برایت همان نخ های آکریلیک هستند که در فرآیند هیت ست شدن براقیت دو چندان به خود گرفته اند .

برایت به معنی روشنایی و براقیت در زبان انگلیسی است .

اما بهتر است که چند مورد از ویژگی های بارز الیاف آکریلیک فرش ماشینی نسبت به دیگر الیاف را برایتان بیان کنیم :

• مقاومت در برابر حرارت لحظه ای
• ثبیت رنگ
• سازگاری با محیط زیست
• آب رفتگی تقریبا کم
• ضد الکتریسیته ساکن
• بدون ضرر و زیان برای انسان
• براقیت بیشتر در طرح و نقشه فرش
• و چندین مورد دیگر …

شاید در آخر بهتر باشد به این سوال هم پاسخ دهیم که الیاف آکریلیک بهتر است یا پلی استر ( ابریشم مصنوعی ) ؟

همانطور که در بند های بالا هم به آن اشاره کردیم ، بهترین نخ ها برای استفاده در خاب فرش ماشینی ، الیاف آکریلیک هیت ست یا ترک هستند .

الیاف پلی استر ، ابریشم مصنوعی و یا حتی ورجین ( همه این ها یک الیاف هستند ) نوع دیگری از الیاف است که در درجه بعدی قرار می گیرد و کیفیت کم تری نسبت به الیاف آکریلیک دارد .

این کیفیت ممکن است در هنگامی که قابلمه ای داغ روی فرش ماشینی پلی استر بگذارید خود را نمایش دهد . فرش های پلی استر مثل فرش

ماشینی آکریلیک در برابر گرمای لحظه ای آن قدر مقاوم نیستند و تحت تاثیر قرار می گیرند .

دوام این الیاف هم همانند الیاف آکریلیک نیست و در عمر و دوام فرش ماشینی هم تاثیر می گذارد .

اما نخ های پلی استر در کل کیفیت قابل قبولی دارند بنا بر این متقاعد کننده است که در فرش ماشینی به کار گرفته شود . اما نه همیشه در نخ خاب ، بلکه در نخ تار و پود .

این کیفیت باعث شده است تا الیاف پلی استر به همراه پنبه در نخ تار و پود فرش ماشینی به کار گرفته شوند و کیفیت و استحکام بالایی برای فرش ها رقم بزنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *