قیمت فرش

آخرین قیمت فرش و عوامل تاثیر گذار بر آن

قیمت فرش موضوعی است که مورد بحث ما در این مقاله قرار خواهد گرفت و قطعا مطلب بسیار مفیدی خواهد بود . چرا که با استفاده از این موضوع می توانید از آخرین قیمت قالی های کاشان و مشهد مطلع شوید و هم چنین از عوامل تاثر گذار روی این مقوله اطلاعات جمع کنید .

ابتدا باید این را بدانید که در صنعت فرش به طور کلی دو نوع قالی از لحاظ نوع تولید و بافت داریم : یکی ماشینی و دیگری دستباف که در این میان همه با هم مقایسه می شوند .

اگر بخواهیم دسته دیگری هم بگوییم باید تابلو فرش را گفت که باز هم به دو نوع دستباف و ماشینی تقسیم می شوند . پس دسته کلی بزرگ تر برای انواع فرش ، قالی ، گلیم ، گلیم فرش ، تابلو فرش ، جاجیم ، گبه و غیره ماشینی و دستباف می باشد .

قطعا قیمت فرش ، در انواعی که به صورت ماشینی بافته می شوند با قیمت فرش های دستباف خیلی تفاوت دارند ، یعنی ارزان تر هستند .

الیافی که در فرش ماشینی مورد استفاده قرار می گیرد ، همگی الیاف مرغوب مصنوعی هستند که برای بافندگی های صنعتی به کار گرفته می شوند . اما در فرش دستباف الیاف تماما از الیاف طبیعی هستند که ارزان ترین آن ها از گران ترین الیاف مصنوعی دارای قیمت بیش تری است .

پس یکی از دلایلی که قیمت فرش ماشینی نسبت به نوع دستباف ارزان تر است متفاوت بودن نوع الیاف مصرفی است .

امروزه با توجه به افزایش حجم تولید کالا ، قیمت های متفاوت در بازار های مختلف دیده می شود ، به همین دلیل باید اطلاع از همه قیمت ها داشت تا بتوان خریدی به صرفه و با کیفیت را صورت داد .

قیمت فرش دستباف و ماشینی در هر جای ایران را می خواهیم با شما به اشتراک بگذاریم تا از آن مطلع شوید و حداقل قبل از خرید از تمام قیمت ها خبر داشته باشید تا هنگام خرید به صرفه ترین معامله خود را انجام دهید .

این را هم بگوییم که کاشان قطب و پایتخت فرش ماشینی درجهان است به همین دلیل بیش از 1000 واحد تولیدی در کاشان ( بزرگ ترین واحد تولیدی فرش ماشینی در جهان ) در حال فعالیت و تولید انواع قالی های ماشینی هستند . در مشهد تعداد کارخانه ها بسیار کم تر است به طوری که تعداد آن ها به ده نمی رسد . طبیعی است که قیمت فرش کاشان رقابتی تر از فرش های ماشینی مشهد باشد .

پس این نکته را به خاطر داشته باشید که قیمت فرش مشهد از کاشان بسیار بیش تر خواهد بود . اگر می خواهید بدانید کیفیت کدام بالا تر است ، ما به شما می گوییم که باید الیاف مورد استفاده در محصول تولید شده بررسی شود ولی در مجموع اگر دو کالای با کیفیت یکسان داشته باشیم یکی تولید مشهد و دیگری تولید کاشان ، قطعا فرش کاشان ارزان تر خواهد بود .

عوامل موثر بر قیمت فرش ماشینی و دستباف

عوامل زیادی می توانند در قیمت یک کالا تاثیر گذار باشند . قیمت هر کالا در حیطه خودش تعیین می کند که چه قیمتی باشد و گران باشد یا گران نباشد .
برای مثال ماهی خاویار از گران ترین خوراکی های جهان است که در کشور خودمان تولید می شود و ایران قطب تولید این محصولات می باشد . این محصول چون تولید داخل است قیمت ارز نمی تواند بر آن تاثیر بگذارد . یا مثلا همین فرش دستباف ، با این که نباید قیمت ارز تاثیری در آن داشته باشد ، اما با تلاطم بازار ارز ، این محصول هم از افزایش قیمت جا نماند .

1- پس یکی از عواملی که می تواند بر قیمت فرش تاثیر بگذارد ، قیمت ارز است :

قیمت ارز در داخل یک کشور به مقدار پول چاپی در کشور ، ارزش فعلی پول ملی و قیمت جهانی طلا بستگی دارد بنا بر این ، تغییر قیمت ارز از این مولفه ها ناشی می شود . البته در کشور ما قیمت نفت هم نمی تواند بی تاثیر باشد .

فرش ماشینی یکی از محصولاتی است که در داخل تولید می شود اما متاسفانه صنعت نساجی که به پشتوانه این صنعت قرار داشت در شهر کاشان و مازندران روبه نابودی رفت و در مقابل دیدگان دولت مردان این صنعت در ایران تقریبا منسوخ شد .

بنا بر این کشور توانایی تولید تمامی مواد اولیه برای تولید فرش ماشینی را نخواهد داشت و تولید کنندگان این محصول مجبور به واردات بخش بالایی از مواد اولیه از کشور دوست و همسایه یعنی ترکیه هستند . پس قیمت فرش ماشینی با تغییر قیمت ارز تغییر خواهد یافت .

البته این نکته را توجه داشته باشید که برای حمایت از تولید فرش ماشینی ، دولت به این صنعت ارز نیمایی تخصیص داد که باعث شد کم تر افزایش قیمت داشته باشیم .

اگر بپرسید که چرا فرش های دستباف گران شدند باید چه گفت ؟ افزایش بهای فرش های دستباف آیا با تاثیر مستقیم از قیمت ارز صورت می گیرد ؟

باید بگوییم که خیر . قیمت فرش دستباف بر اساس قیمت ارز تعیین نمی شود اما این قیمت ارز تاثیراتی در اقتصاد ما گذاشته است که باعث افزایش قیمت مواد اولیه گردیده است . بنا بر این به طور غیر مستقیم ، قیمت ارز بر قیمت فرش های دستباف هم تاثیر خواهد گذاشت .

2- دومین فاکتور و عامل تغییر قیمت در فرش ماشینی و دستباف ، استفاده از مواد اولیه متفاوت است :

در فرش ماشینی همانطور که گفته شد ، از الیاف مصنوعی بهره گرفته می شود . الیاف مصنوعی که در فرش های ماشینی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از : الیاف آکریلیک ، الیاف پلی استر ، الیاف پلی پروپین ، الیاف ترکیبی و الیاف ویسکوز .

گران قیمت ترین نخ هایی که ممکن است در فرش ماشینی مورد استفاده قرار بگیرند ، الیاف آکریلیک هستند که به سه دسته هیت ست ، ترک و برایت تقسیم بندی می شوند . نخ های برایت همان الیاف آکریلیکی هستند که براق شده اند ، الیاف ترک دو بار هیت ست شده اند و الیاف هیت ست هم در فرآیندی مقاوم و با کیفیت تر شده اند .

الیاف آکریلیک ترک قطعا گران ترین در بین الیاف آکریلیک هستند ، بنا بر این قیمت فرش ماشینی که این مواد در آن به کار گرفته شده اند بالا تر خواهد بود .
هم چنین در این فرش ها از پنبه در نخ تار و پود استفاده می شود که معمولا به همراه پلی استر می باشد . هر چه قدر میزان استفاده از پنبه بیش تر باشد ، قیمت فرش های ماشینی بالا تر خواهد بود ، چون پنبه مرغوب تر از پلی استر است .

در نوع دستباف هم مواد اولیه جزء عوامل تفاوت در قیمت فرش دستباف می شود . مواد اولیه ای که در فرش های دستباف به کار گرفته می شوند همگی الیاف طبیعی هستند و عبارتند از : الیاف ابریشم ، الیاف پشم ، الیاف کرک و پنبه .

در این بین همانطور که ممکن است بدانید ، قیمت الیاف ابریشم بسیار بالا است چون تولید محدودی دارند و کیفیت بسیار بالایی هم دارند ، این بالا بودن قیمت به همین دلیل است .

به ترتیب قیمت اگر بخواهیم به فرش های دستباف اشاره کنیم : تمام ابریشم ، سپس چله ابریشم ، بعد از آن کرک یا پشم گل ابریشم ، سپس تمام پشم و کرک .

3- سومین فاکتور در تغییر قیمت فرش ، اندازه آن است :

هر کالایی که بزرگ تر آن تولید بشود ، قطعا قیمت بیش تری خواهد داشت . فرش هم همین گونه است . هر چه فرش بزرگ تر باشد قیمت آن بالا تر خواهد بود البته در صورت یکسان بودن طرح و کیفیت .

این موضوع طبیعی است چون هرچه فرش بزرگ تر بشود موادی که برای تولید آن به کار گرفته می شود ، قطعا بیش تر خواهد بود .

4- چهارمین عامل موثر بر قیمت فرش ، تعداد شانه در فرش های ماشینی و تعداد رج در فرش های دستباف است :

هر چه تعداد شانه در فرش ماشینی بالا تر باشد ، قیمت فرش هم بالا تر خواهد بود . چرا که دستگاه بافنده آن باید قبه روز تر باشد ، محصول ظریف تر و با کیفیت تر باشد و هم چنین طرح های زیبا تری بپذیرد .

برای همین است که قیمت فرش 1500 شانه اکنون از بسیاری دیگر از فرش های ماشینی بالا تر است ، چون هم ظرافت بسیار بالاتری دارد و هم کیفیت آن بالاتر است و با استفاده از مجهز ترین دستگاه حال حاضر در جهان بافته و تولید شده است .

اما قضیه تعداد رج در فرش دستباف با تعداد شانه در فرش های ماشینی کمی متفاوت تر است . تعداد رج گره هایی است که باد فقط به دست هنرمند قالیبافی زده شود و هر چه این گره ها در فرش بیش تر و ریز تر باشد ، تعداد رج بیش تر خواهد بود .

هر چه هم که تعداد رج بیش تر باشد ، چون زمان بیش تری برای تولید محصول صرف شده است بهای فرش دستباف بیش تر خواهد بود .

عواملی دیگر هم هست که فقط در فرش های دستباف دیده می شوند و نمی توان آن را با ماشینی مقایسه کرد . برای مثال طرح های متفاوت هیچ تاثیری در قیمت فرش های ماشینی ندارند مگر این که گل برجسته باشند ، اما در فرش دستباف طرح های متفاوت قیمت متفاوتی دارند .

هم چنین نوع گره ها در فرش دستباف باعث تغییر و تفاوت در قیمت می شود که در نوع ماشینی این مسئله یافت نمی شود .

آخرین قیمت فرش ماشینی و دستباف

آخرین قیمت فرش مشهد و کاشان بر اساس تغییرات قیمت ارز و اعلام از واحد صنفی فرش ماشینی در کاشان و مشهد گزارش می شود و هیچ گونه دخالتی در تعیین قیمت صورت نگرفته است .

فرش ماشینی کاشان قیمت فرش ماشینی 6 متری قیمت فرش ماشینی 9 متری قیمت فرش ماشینی 12 متری
فرش 500 شانه 850 هزار تومان 1315 هزار تومان 1700 هزار تومان
فرش 700 شانه 1300 هزار تومان 2000 هزار تومان 2600 هزار تومان
فرش 1000 شانه 1550 هزار تومان 2375 هزار تومان 3100 هزار تومان
فرش 1200 شانه 1750 هزار تومان 2675 هزار تومان 3300 هزار تومان
فرش 1500 شانه 2800 هزار تومان 4400 هزار تومان 5600 هزار تومان
فرش ماشینی مشهد قیمت فرش ماشینی 6 متری قیمت فرش ماشینی 9 متری قیمت فرش ماشینی 12 متری
فرش 500 شانه 1300 هزار تومان 1900 هزار تومان 2600 هزار تومان
فرش 700 شانه 1600 هزار تومان 2300 هزار تومان 3200 هزار تومان
فرش 1000 شانه 2200 هزار تومان 3000 هزار تومان 4400 هزار تومان
فرش 1200 شانه 2400 هزار تومان 3650 هزار تومان 4800 هزار تومان
فرش 1500 شانه 3400 هزار تومان 4700 هزار تومان 6800 هزار تومان

این لیست به روز رسانی می شود ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *