انواع فرش کاشان

انواع فرش کاشان با معرفی مختصر

فرش ماشینی یکی از اسباب و اثاثیه منزل هر ایرانی محسوب میشود که به عنوان زینت آن در کف خانه ها پهن می شود. یکی در منزل خود کل فضا و محیط را مفروش می کند ولی در بعضی خانه ها هم فرش مرکز خانه را گرفته است و دور تا دور آن خالی است .

یکی هدفش از خرید فرش ، زیبایی آن است و دیگری دلش می خواهد فرشی داشته باشد که هم زیبا باشد و هم بتواند از آن برای استراحت ، نشستن ، راه رفتن و لطافت بیش تر استفاده کند . کلا اهداف متفاوتی برای خرید این محصول دیده می شود .

فرش دو نوع داریم یکی همین فرش ماشینی که مورد بحث ما است و دیگر فرش دستباف که به ان نمی پردازیم ولی همینقدر درباره آن بدانید که از الیاف طبیعی بافته می شوند و قیمت بسیار بالا تری از فرش های ماشینی دارند .

فرش ماشینی برای اولین بار در شهرستان کاشان در ایران تولید شد و به عرضه رسید ، این اتفاق حدودا دهه پنجاه اتفاق افتاد در روز هایی که کاشان قطب صنعت نساجی خاورمیانه بود .

اولین فرش های ماشینی با تراکم و تعداد شانه بسیار پایین تولید شد و مردم با سناخت این فرش ها کم کم با آن ها آشنا شدند و محبوبیت این فرش ها افزای پیدا  کرد تا جایی که تولید ان ها افزایش پیدا کرد .

این امر موجب گسترش تولید انواع فرش ماشینی در ایران شد تا جایی که در شهر های تبریز ، مشهد ، اراک ، دلیجان و اصفهان هم کارخانه هایی از این دست پدید آمدند .

به این موجب محصولات فرش ماشینی هم روزبه روز متنوع تر می شد . ما امروز می خواهیم انواع فرش های ماشینی از لحاظ تعداد شانه را به شما معرفی کنیم تا با آن ها آشنایی نسبی پیدا کرده باشید .

انواع فرش ماشینی کاشان

فرش های ماشینی در تعداد شانه های مختلف تولید می شوند و به عرضه می رسند ، هر چند سال یک بار فرش های جدید تر با تعداد شانه های بیش تر تولید می شوند در حالیکه ظرافت آن ها بیشتر شده و ضخامتشان کم تر شده است .

 

اینفوگرافیک انواع فرش

 

1 – فرش ماشینی 500 شانه

اولین فرش ماشینی که خدمتتان می خواهیم معرفی کنیم ، فرش 500 شانه است . این فرش ها از سال 1383 با دستگاه آلفا شونهر تولید می شدند و اکنون هم تولید آن ها ادامه دارد . تراکم این فرش 1000 می باشد و ضخامت آن بین 13 الی 14 میلی متر می باشد .

الیاف آکریلیک هیت ست شده در نخ خاب و استفاده از نخ جوت و پنبه در نخ تار و پود از دیگر مشخصات این نوع از فرش های صنعتی می باشد .

عموما این فرش ها را برای ویلا ها ، خانه باغ ها و مکان های کم رفت و امد تهیه می کنند چون فرش ارزان می باشد و خرید آن به صرفه تر است .

2- فرش ماشینی 700 شانه

فرش های بعدی که می خواهیم به شما معرفی کنیم در واقع نقطه عطفی برای تولید فرش های دستباف گونه بود . فرش 700 شانه برای اولین بار در جهان در سال 1388 در کاشان تولید شد .

این فرش ها دارای تراکم 2550 بودند و نسبت به فرش های قبلی بسیار زیبا تر بافته می شدند . قابلیت اضافه شدن اشکال پیچیده تر مانند بته جقه ها ف گل ها و ریشه ها به خوبی نمایان می شد .

دستگاه بافنده فرش 700 شانه بافنده HCPx2 است که دارای کیفیت خوبی برای تولید این محصولات می باشد . ضخامت این فرش های ماشینی بین 10 الی 11 ملیل متر است ولی نرمی خودش را حفظ کرده است . این فرش ها مناسب کسانی است که از فرش ها برای استراحت ، نشستن و غیره زیاد استفاده می کنند .

در نخ خاب این فرش ها شما می توانید الیاف آکریلیک هیت ست شده با کیفیت بالا تر را مشاهده کنید . هم چنین در نخ تار و پود از پنبه ، پلی استر و نخ جوت استفاده می شود .

فرش 700 شانه ماشینی بیشترین تنوع رنگ را ارد و در رنگ های 8 ، 10 و 12 رنگ بافته می شود .

3 – فرش ماشینی 1000 شانه

فرش های 1000 شانه از فرش های با تراکم بالا هستند که در سال 1392 برای اولین بار توسط کارخانه فرش قیطران بافته شدند . این فرش ها دارای تراکم 3000 می باشند و ضخامتشان از فرش های قبلی کم تر است در عوض ظرافت بالاتری دارند .

ضخامت فرش 1000 شانه بین 8 الی 9 میلی متر می باشد که نرمی کم تری نسبت به فرش های با تعداد شانه کم تر دارد . طرح های بسیار زیبا و دستباف گونه از ویژگی های این فرش ماشینی می باشد .

دستگاه های سری HCI که شرکت وندویل بلژیک آن ها را تولید می کند ، وظیفه تولید فرش های 1000 شانه به بالا را دارند . خود فرش 1000 با استفاده از دستگاه HCI x1 بافته می شود که دارای کیفیت خوبی است و می تواند فرش هایی با تراکم 3000 و ظرافت بالا تولید کند .

الیاف آکریلیک هیت ست ، پنبه و پلی استر از مواد اولیه فرش های ماشینی 1000 شانه هستند . هم چنین این فرش ها در تعداد 8 و 10 رنگ تولید می گردند .

4 – فرش 1200 شانه

فرش های 1200 شانه هم برای اولین بار در کاشان تولید شدند . تاریخ عرضه این محصولات به سال 1394 بر می گردد که کارخانه فرش مشهد اردهال کاشان برای اولین بار با عرضه این فرش ها ، ثبت تولید این فرش را به نام خود زد .

این فرش ها بسیار ظریف و زیبا بودن به طوریکه در کشور های خارجی مخصوصا ، کشور های اروپایی خواهان این محصول بسیار بودند .

تراکم این محصول دقیقا 600 واحد از فرش های 1000 شانه بالاتر بود و این یعنی ظرافت بسیار بیش تر که باعث می شد طرح های زیبا تری روی فرش ها نقش ببندند . فرش 1200 شانه تراکم 3600 را دارا است .

دستگاه بافنده این فرش ماشینی ، دستگاه وندیل HCI x2 می باشد که با کیفیت بسیار بالا این فرش ها را تولید می کند . فرش های 1200 شانه فعلا در تعداد رنگ هشت تولید می شوند . ضخامت آن بین 6 الی 7 میلی متر می باشد .

الیافی که برای تولید این محصولات مورد استفاده قرار می گیرد ، باید بسیار با کیفیت باشند . الیاف ترک ، الیاف برایت ، الیاف آکریلیک هیت ست ، الیاف پلی استر و پنبه مواد اولیه تولید فرش های 1200 شانه هستند .

الیاف ترک همان الیاف آکریلیک می باشد که به جای یکبار هیت ست شدن ، دو بار این عمل صورت گرفته است و تمام ویژگی های الیاف هیت ست در آن دو برابر شده و مقاوم تر گردیده است .

الیاف برایت هم همان الیاف آکریلیک هستند که در فرآیند هیت ست ، براق شده اند و به همین دلیل به آن ها برایت می گویند .

اما در هر صورت بهترین الیافی که می تواند در نخ خاب فرش ماشینی 1200 شانه مورد استفاده قرار بگیرد ، الیاف نخ ترک می باشد .

عموما تولید کنندگان برای تعدیل قیمت فرش ماشینی ، پنبه و پلی استر را به صورت ترکیبی در نخ تار و پود فرش های استفاده می کنند . هر چه مقدار پنبه بیش تر باشد ، باعث می شود که قیمت فرش افزایش پیدا کند .

5 – فرش 1500 شانه

فرش های 1500 شانه فعلا جدید ترین فرش ماشینی جهان هستند که با بالا ترین تعداد شانه و تراکم در جهان ساخته شده اند . این فرش برای اولین بار توسط کارخانه فرش قیطران و مشترکا کارخانه فرش خاطره کویر تولید شد .

این فرش از سال 1396 تولید شد و به عرضه رسید و مشترکا به نام کارخانه قیران و ستاره کویر ثیت شد . اولین دستگاه 1500 شانه باف جهان به کاشان آمد تا رویداد تولید این محصولات را به ثبت برساند .

این فرش بالاترین ظرافت و تراکم را دارد . تعداد شانه آن 1500 می باشد و تراکم آن 4500 که از فرش های 1200 شانه حدود 900 واحد بیش تر می باشد . طرح هایی که روی این فرش نقش می بنند بسیار ظریف و زیبا هستند تا جایی که می توانند با فرش های دستباف ابریشم گونه رقابت کنند .

آن قدر این فرش ها ظریف هستند که می توانید آن ها را همانند پارچه های نرم و لطیف تا کنید و آن را در دکوراسیون منزلتان استفاده کنید . همانطور که شاید بدانید ، فرش های دستباف ابریشم هم همین خاصیت را دارند و بسیار ظریف و لطیف می باشند .

ارتفاع نخ خاب ، بین 4 الی 5 میلی متر می باشد و کیفیت الیاف نخ خاب هم بسیار بالا است و با نمره نخ 36 الی 38 بافته شده است . دستگاهی که توانایی تولید فرش با این ضخامت و ظرافت را داشته باشد باید ان قدر با کیفیت باشد که در هنگام تولید ، پارگی ایجاد نشود .

دستگاهی که وظیفه تولید فرش 1500 شانه را بر عهده دارد ، دستگاه HCI x3 می باشد که توسط شرکت وندویل بلژیک هم تولید شده است .

الیافی که در نخ تار و پود مورد استفاده قرار می گیرد پنبه خالص می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *